Dėl išpuolio prieš dr. Vytautą Rubavičių

Lietuvos Respublikos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui
Kriminalinės žvalgybos parlamentinės priežiūros komisijai
Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui

Dėl išpuolio prieš dr. Vytautą Rubavičių

2017-12-17

Mes, asociacijos „Talka Kalbai ir Tautai“ Tarybos nariai, esame susirūpinę dėl šių metų gruodžio 11 d. įvykdyto brutalaus išpuolio prieš aktyvų visuomenininką, rašytoją filosofą, Vyriausybės kultūros ir meno premijos bei Poezijos pavasario laureatą, Lietuvos kultūros tyrimų instituto vyresnįjį mokslo darbuotoją dr. Vytautą Rubavičių.
2017 m. gruodžio 11 d., pirmadienį, buvo ne tik įsilaužta į V. Rubavičiaus asmeninį kompiuterį, į kurį buvo siunčiami grasinimai fiziškai susidoroti, bet ir buvo stebimi bei realiu laiku komentuojami namuose esančių žmonių veiksmai ir pokalbiai. Vėliau į V. Rubavičiaus butą buvo įsibrauta, paimtas jo mobilusis telefonas ir ištrinta jame esanti su šiuo įvykiu susijusi informacija.

Esame įsitikinę, kad šiuo precedento neturinčiu išpuoliu prieš garsų kūrėją ir visuomenininką buvo siekiama įbauginti ne tik patį V. Rubavičių, bet ir visą aktyviai žodžio laisve besinaudojančią Lietuvos visuomenę. Kadangi V. Rubavičius savo analitiniais rašiniais ir komentarais žiniasklaidoje nuolat nagrinėjo ir kritiškai vertino Lietuvos politinius, socialinius ir kultūrinius procesus, esame įsitikinę, kad šiuo grubiu išpuoliu yra užsimota prieš patį žodžio laisvės principą. Šis nusikaltimas kelia grėsmę ne tik tiesiogiai nukentėjusiajam V. Rubavičiui, bet Lietuvos valstybės saugumui. Tokie brutalūs veiksmai primena specialiųjų tarnybų atstovų taikomus moralinio ir psichologinio spaudimo ir bauginimo metodus, ir viešojoje erdvėje formuoja įspūdį, kad V. Rubavičiaus publikacijose aštriai kritikuoti aukšti Lietuvos politikai keršija jam už viešai išsakytas nuomones bei bando įbauginti ir nutildyti kūrėją. Tokiu būdu skatinant susipriešinimą ir didinant įtampą tarp visuomenės ir Lietuvos politinės valdžios keliama grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Tad prašome ir raginame visas oficialias Lietuvos teisės ir teisėtvarkos bei valstybės saugumo struktūras imtis kuo skubiausių veiksmų siekiant išaiškinti šio beprecedenčio išpuolio organizatorius ir vykdytojus.

Prašome informuoti asociaciją „Talka Kalbai ir Tautai“ apie šio įvykio tyrimo rezultatus.

Pagarbiai,
Pirmininkas Gintaras Karosas